Sağlıklı ve Lezzetli Bir Dondurmanın Özellikleri

Özellikle son yıllarda yaz aylarının vazgeçilemeyen tatlarından biri olan dondurma, hem bireye sağladığı yararlar hem de lezzetli yapısı sayesinde tercih edilirliğini arttırarak her daim korumaya devam etmektedir. İçerisinde bulunan birçok farklı mineral ve vitamin sayesinde kişiler için bir sağlık dostu olma özelliği taşıyan dondurma, tüketiminin artış göstermesi dolayısı ile dondurma üretimini yapan kurum ve kuruluşların sayısında da yükseliş gözlenerek, bu talebin karşılanması amacı ile hareket edilmiştir. Bu durum, bireyler tarafından yapılacak dondurma tercih ve tüketimleri hakkında dikkat edilmesi gereken hususların da oldukça önem kazanmasında etkili olmuştur. Bu bağlamda, dondurmanızı, belirtilen kriterlere göre tercih etmeniz sizler için daha sağlıklı ve güvenli olacaktır. Hem çocuk hem de yetişkin bireyler için uygun olan özelliği taşıyan dondurma, büyüme ve gelişmeye destek olarak vücutta önemli bir göreve yardımcı olması açısından da destek sağladığından dolayı iyi bir seçenek olmaktadır. Öte yandan düşük kalorili, süt içeren ve kişilerde meyve tüketim alışkanlığının elde edilmesinde rol oynayan dondurma, günlük beslenme düzenine eklenerek tercih edilebilecek hem sağlıklı hem de lezzetli bir atıştırmalık seçeneğidir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, dondurmayı beslenme düzenine ekleyerek tüketimini sağlamak, çocuk ve yetişkin olmak üzere her bireylerin sağlığı açısından yarar sağlarken aynı zamanda da büyük bir keyif alınmasında etkili olacaktır.

Neden Dondurma Yemeliyiz?

Dondurma tüketiminin bireye hem mental hem de fiziksel sağlığı açısından yarar sağlayarak destek olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmış bir gerçektir. Bu yararların başında; kalsiyum, fosfor, A ve B vitaminleri gibi içeriğinde hem mineral hem de vitaminleri bulundurarak dondurmanın, vücuda gerekli olan bu yapı taşlarını bireyin tüketmesini sağlamada yardımcı olması yer almaktadır. A vitamininin görme fonksiyonları ve bağışıklığın güçlenmesinde; B vitaminlerinin ise konsantrasyon, hafıza, doku onarımı gibi vücutta birçok farklı görevi yerine getirdiği bilinmekle birlikte dondurma tüketimi bu işlemlerin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Süt kullanılarak hazırlanan çeşitlerin, kişinin kemik ve diş sağlığının korunmasında ve kas kasılması gibi eylemlerin daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesinde de önemli bir rol üstlendiği bilinmektedir.

İçeriğinde bulunan proteinler sayesinde dondurma, süt ya da yoğurt gibi protein kaynağı olma özelliği taşıyan besinleri tüketemeyen veya yetersiz tüketen bireyler açısından son derece fayda sağlamaktadır. Öte yandan, çocukların büyüme ve gelişme süreçlerinde proteinlerin önemli bir yerinin bulunması, bu ihtiyaçlarını karşılayan besinleri tercih etmeleri gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca kasların temel yapısının proteinlerden oluşuyor oluşu da, kas sisteminin güçlendirilmesinde bu yapı taşlarının etkili olmasına neden olmaktadır ve bu bağlamda, dondurma tüketen kişilerin bu durumlar karşısından avantaj sahibi olacağı öngörülmektedir. Bu sebepten ötürü spor yapan bireylerin, antrenman sonrasında beslenme düzenlerine dondurmayı eklemeleri ve tüketmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Dondurma tüketiminin bireylerin mental sağlığına iyi geldiği bilim insanları tarafından araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonu, kişinin ruh halini belirlemede büyük rol oynamaktadır ve triptofan yapılıdır. Bu nedenden dolayı, triptofan içeren gıdaların kişilerin ruhsal sağlığına iyi gelerek ruh halini düzelttiği, iyi hissetmeye yardımcı olduğu ve sakinleştirme özelliği bulundurduğu açığa çıkarılmıştır. Dondurmanın içeriğinde de triptofan bulunmaktadır ve bu sayede vücutta stres düzeyini azaltan hormonları uyararak bireyde sakinleştirici bir etki ortaya çıkmasına sebep olur. Tüm bunlar göz önüne alındığında ise kişilerin uykuya geçişinin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine de olanak sağlamaktadır.

Sağlıklı ve Lezzetli Bir Dondurmanın Özellikleri

Dondurma Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle son dönemlerde ön plana çıkarak tüketimi her geçen gün artan dondurmaların tüketimleri esnasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır çünkü aksi takdirde istenmeyen durumların ortaya çıkması muhtemel olacaktır. Öncelikle kilo dengesini korumak isteyen kişilerin sade ya da meyveli olan çeşitleri tercih etmesi, külah yerine kapta almaları ve sos ile fıstık gibi çeşitli eklemeler yapmalardan kaçınmaları kilo alımı açısından daha sağlıklı ve amaca yönelik olacaktır. Bu noktada, ürünü satın alacağınız yerin güvenilir olmasına ve hijyenik koşullar çerçevesinde üretim yaptıklarından emin olmalısınız.

Dondurmaların içerisinde bulunan katkı maddeleri ciddi sonuçlara yol açabilmektedir ve bu nedenden ötürü satın alacağınız dondurmanın süt tozu ve glikoz şurubu gibi çeşitli katkılar içermemesine özen göstermeniz gereklidir. Dışarda uzun süre bekleyerek erimiş ve çözünmüş olan bir dondurmayı tekrar dondurmaktan kaçınmalısınız. Açık yada paketli dondurmaları satın almak istediğinizde paket üzerindeki etiketi okumalı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı üretim izni İSO2200-HACCP, HELAL belgesi gibi gıda güvenliği sertifikalarının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Son olarak ise dondurmanın saklandığı yerin önemi büyüktür. İçerisinde mikrop ya da bu gibi sağlığınıza zararlı olacak organizmaların meydana gelmemesi adına soğuk bir dondurucu içerisinde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Bu sebepten ötürü tüketeceğiniz kadar dondurma miktarını farklı bir kaba ayırdıktan sonra geriye kalan bölümü hızlıca soğuk dondurucuya bırakmanızda fayda vardır. Dondurma için ideal saklama derecesi -18 ve üzeridir.

Sağlıklı ve Lezzetli Bir Dondurma Nasıl Olmalıdır?

Hem sağlıklı hem de lezzetli bir dondurma tüketmek için kişilerin dikkat etmesi gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Öncelikle sağlıklı bir dondurmanın belirlenmiş olan hijyenik ortam kurallarına uygun bir yerde üretilmesi gereklidir. İçerik olarak ise, gıda boyası gibi farklı kimyasal maddelerin kullanılmadığı ya da az kullanıldığı çeşitleri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Üretiminde süt kullanılan dondurmaların, mutlaka pastörize süt kullanılarak, içeriği homojenize edilerek elde edilmiş olması gerekmektedir çünkü süt pastörize edildiği zaman, içerisinde bulunan zararlı bakteriler ve bozulma etmenleri de yok edilmiş olur. Diğer türlü süt, mikroorganizmaların ortaya çıkması için ideal bir ortam olacağından dolayı pastörize süt kullanılmayan durumların sonucunda süt hızlı bir şekilde bozulacaktır. Dondurma seçimi yapılırken, doğal meyve açısından zengin olan alternatifler tercih edildiği takdirde, daha sağlıklı bir seçim yapılmış olunacaktır, çünkü doğal meyveler kullanılarak hazırlanan dondurmalarda C vitamini ve antioksidan gibi yararlı maddeler bol miktarda bulunmaktadır. Dondurmanın sağlıklı yapısının korunması için soğuk bir ortamda muhafaza edilmesi şarttır. İster paketlenmiş ister paketlenmemiş olarak satın alınsın, dondurmanın saklandığı yerin yeterli soğuklukta olup olmadığı önem arz etmekte olduğundan dolayı göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple Özkaymak gibi Çukurova'nın en büyük ve yüksek teknolojik tesislerinde el değmeden üretilmekte olan Özkaymak Dondurmaları’nı tercih edebilirsiniz.  Dondurmaların içerisinde bulunan su, karbonhidrat, yağ, protein ve kalori oranlarının belirtilen değerler arasında olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Ayrıca paketli ya da açık dondurmaların gıda tüzüğüne uygun şekilde üretilmesi ve saklanması önem taşımaktadır. Son olarak ise sağlıklı bir dondurma için, üretimin yapılması esnasında kullanılacak olan katkı ve renk verici maddelerin Gıda Kodeksi’ne uygun şekilde tercih edilmesi ve üretim sonrası dağıtımda da titizlikle hareket edilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar göz önüne alınarak gerekli koşullar sağlandığı takdirde, sağlıklı olup olmadığı hakkında şüpheye düşmeden dondurmanızı keyfini çıkararak güvenle tüketebilirsiniz.

1975 yılından bu yana Mersin’de dondurma sektörünün lideri olan Özkaymak Dondurma; Avrupa’nın son teknolojiler ile üretilmiş makine parkurundan oluşan dondurma üretim tesisi, Mersin’in en yüksek kapasiteli ve en yüksek teknolojiyle el değmeden pastörize ve homojenize dondurma üretimini yapmakta ve Mersin’in sağlıklı güvenilir dondurma ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. 

Blog