Kabak Tatlısı Nedir

Türk mutfak ve kültürü, uzun yıllardır değişim ve gelişim içerisinde olmaya devam eden bir yapıya sahip. Bu durumun temel sebebi ise; geçmişten günümüze Türklerin etkilendiği ve etkilediği pek çok kültürün bulunuyor oluşu. Farklı coğrafyalarda hüküm süren Türkler, bu coğrafyalarda var olan yemeklerin yansımalarını bünyesine katarak çok daha çeşitli bir hale geldi ve aynı zamanda da zenginleşti. Her türlü damak tadına hitap eden sayılı mutfaklar arasında bulunan mutfağımız, tüm bunların yanında insan sağlığının korunması açısından da oldukça başarılı bir yapıya sahip olarak göze çarpıyor. Öte yandan zengin Türk mutfağının tatlılar üzerine etkisi de elbette kaçınılmaz oldu. Şu an pek çok farklı ve birbirinden lezzetli tatlıya ev sahipliği yapan kültürümüzde yeri ve gördüğü ilgi ayrı olan bazı tatlılar da bulunuyor.  Bu tatlılar arasında yer alan Hatay kabak tatlısının hem sağlık hem de birey açısından pek çok faydası bulunuyor. Günümüzde kış aylarında sık sık tercih edilen bu tatlımızın temel malzemeleri ise beyaz bal kabağı ve kristal toz şekerden oluşuyor. Bu sayede her yaştan insanın tüketmesine uygun olan tatlının etkileyici bir lezzete sahip oluşu ise benzersiz bir tatla doğallık içerisinde tanışmanıza yardımcı oluyor.

Niçin Hatay Usulü Kabak Tatlısı Diyoruz? 

Hatay usulü kabak tatlısı beyaz tatlı bal kabağının 12 saat boyunca kireçe yatırılarak sertleştirilmesi, ardından durulanarak, reçel şeklinde haşlanarak pişirilmesi suretiyle üretilir. Kıvamı kıtır kıtır ve serttir. Aynı zamanda doğal şekeri olmasına karşın içerisine bir miktar kristal toz şeker ilave edilir, bu özelliğiyle tüketim süresi açısından fırında sütle pişirilen kabak tatlılarına kıyasla serin bir ortamda aylarca bekletilebilir.

Kabak Tatlısının Kültürümüzdeki Yeri

Türk kültürü geçmişten günümüze her geçen gün daha da zengin bir yapıya sahip olarak ilerlemiş bir durumda. Farklı kültürlerle etkileşim içerisinde olunmasından kaynaklı olarak da yemekler açısından hem lezzetli hem de sağlık açısından faydalı olacak şekilde birçok yemek çeşidini bünyesinde barındırır. Bu sayede her türlü damak zevkine hitap eden bir mutfak olma özelliğine sahip. Tatlıların yeri ise hem Türk mutfağı hem de insanı için çok özel bir yere sahip ve sıklıkla tüketiliyor.  Bu noktada diğer tatlılara oranla daha fazla tercih edilen ve sıklıkla tüketilerek lezzeti paha biçilemez olan tatlılar da bulunuyor. Bu tatlılar arasında yer alan ve benzersiz bir tada sahip olan Hatay usulü balkabağı tatlısı, uzun yıllardır mutfağımızda yer alan kıymetli bir tatlı olma özelliği taşıyor. İçerisinde bulunan malzemelerin hem faydalı hem de sağlıklı oluşu dolayısı ile de her yaştan insan tarafından tercih ediliyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında ise Hatay usulü kabak tatlısının, kültürümüz açısından taşıdığı değer ve aynı zamanda da sahip olduğu önem göze çarparken bu kadar sık tercih edilmesinin nedeni de kolaylıkla göze çarpıyor.

Hatay Usulü Kabak Tatlısı

Hatay Usulü Kabak Tatlısının Faydaları

Kabak tatlısı, kültürümüzde ayrı ve özel bir yapıyı barındırma özelliğine sahip bir tatlı. Hem lezzeti hem de faydaları açısından da insanların beğenisine sahip olan bu tatlımız, Çukurova bölgesinde geçmişten günümüze tercih edilirliğini hiç kaybetmedi. Bu sayede de Türk mutfağında her daim yerini koruyan bir yere sahip durumda. Sık sık tercih edilen ve pek çok kişi tarafından da beğenilen kabak tatlısının aynı zamanda da birçok yararı bulunuyor. Yoğun miktarda A vitamini içeren bu tatlımız, cildin yenilenmesi noktasında oldukça yardımcı bir yapıya sahip. Kış aylarında tüketildiği takdirde koruyucu özelliği de bulunurken aynı zamanda da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkin rol oynuyor. Bu sayede mikroplardan ve hastalıklardan korunmaya destek sağlıyor. Kabak tatlısı, vücudu bakterilerden arındırma açısından da işlevsel bir yapıya sahip.  Öte yandan yüksek seviyede lif içermesinden dolayı sindirimi en kolay tatlılar arasında bulunmakta. Tüm bunların yanında sahip olduğu ısırıldığındaki kıtırtısı lezzetinin de benzersiz oluşu, Hatay usulü kabak tatlısının vazgeçilmez ve sık tercih edilen bir tatlı olmasında en önemli etken.

Lezzetli Bir Kabak Tatlısının Sırrı Nedir?

Özellikle kış ayları içerisinde tüketilse de her daim tercih edilebilir olan kabak tatlısı, pek çok farklı kuruluş bünyesinde üretiliyor. Ancak asıl lezzeti koruyan ve müşteri memnuniyetini sağlayan kurumların sayısı ise ne yazık ki oldukça az. Bu sebepten ötürü de müşterilerimizin kabak tatlısını lezzetli bir şekilde yemesi için dikkat etmesi gereken belirli noktalar bulunuyor. Öncelikle lezzetli bir kabak tatlısının yapımı süreci esnasında kullanılan malzemelerin organik ve kaliteli olması gerekirken aynı zamanda işçilik de önemli bir rol oynuyor. Bu sebepten ötürü de kabak tatlısının yapımı sırasında görev alan kişiler ve ustanın işini iyi yapması oldukça önemli. Tatlının rengi ve görüntüsü de lezzeti ve tazeliği açısından dikkat edilmesi gerekenler arasında olup Hatay usulü kirece yatırılarak üretilen sert-kıtır kabak tatlısı aynı zamanda bir çeşit reçel olduğu için tazeliğini uzun süre koruyor. Eğer kabak tatlısının rengi canlı ise tazeliğinden şüphe etmenize gerek yoktur Özkaymak’ta tatlılar yılın dört mevsimi ve günün her saatinde tazedir. Lezzetli bir tatlının, tazeliğinin koruması açısından belirli koşullar dikkate alınarak saklanması büyük önem taşıyor. Bu noktada kabak tatlısının serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmesi gerekiyor. Tüm bunlarla birlikte, kabak tatlısı satın alınırken kalitesinden emin olunması adına kendisini ispatlamış ya da güvenilirliğinden emin olunan kurumların tercih edilmesi de daha sağlıklı olabilir. Bu noktada nitelikli bir biçimde Hatay usulü kabak tatlısı üretimi yapan Özkaymak’ta tüm ürünlerimizde olduğu gibi kabak tatlımızın da kalitesi ve tazeliğinden her zaman emin olarak tüketebilirsiniz. Özkaymak olarak bizler tüm ürünlerimizde en kaliteli malzemelerle en değerli ustaların elinden çıkan meşhur lezzetleri sizlere sunmaktayız.

Üretimini Özenle Yaptığımız Hatay Usulü Kabak Tatlısı

Özkaymak olarak biz, kabak tatlısının tarih ve kültürümüzde sahip olduğu önemli yeri de biliyor  ve kabak tatlımızın üretimini tüm bunları göz önüne alarak gerçekleştiriyoruz.  Özenle ve titizlikle siz değerli müşterilerimiz için ürettiğimiz kabak tatlısının yapımı esnasında asıl lezzetin size sunulması amacı ile işinde uzman ustalarımız görev alıyor. Hatay usulü kabak tatlımız bal kabağı özenle doğrandıktan sonra Hatay usulü özelliğini kazanabilmesi için pişirilmeden önce 12 saat kireçte bekletilir ve nihayetinde kıtır kıtır lezzetli bir tatlı olarak sunulur. Tatlı içerisinde kullanılan malzemelere ise oldukça dikkat edilerek yapım aşamasına dâhil edilir. Tüm bu aşamaların sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla ise temizlik ve hijyenin sağlanması noktasında gıda güvenliği uzmanları ve gıda mühendislerinden oluşan geniş üretim ekibimizle birlikte büyük bir özen gösteriyoruz.  Eğer siz de eşsiz lezzete ve tada sahip olan kabak tatlımızı denemek isterseniz tatlınızı şubelerimizden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Paket olarakta şubelerimizden temin edeceğiniz tatlınızı uzun yolculuğa götürülebilecek şekilde paketleme yaptırabilirsiniz. Tatlınızın uzun yolculuk için paketlenmesi talebinizi satış personelimize iletmeniz halinde tatlınız özenle uzun seyahatlere çıkabilecek şekilde özel kapaklı kaplarda streç film ile kaplanarak siz değerli müşterilerimize takdim edilecektir. 

Blog