Mersin Hediyelik Tatlılar

Sevdiklerimizle aramızdaki hoş sohbetin daim olmasını hepimiz isteriz. Bu anlamda birçok farklı eylemde bulunmak, sevdiklerimizle aramızdaki hoş sohbetin artmasına ve daim olmasına vesile olan yegane şeylerdir. Bunların başında hediyeleşmek gelir. Hediyeleşmek, birçok kültürde, dinde ve kişiler arası ilişkilerde, muhabbeti artırmak için tavsiye edilmiştir. Hediyeleştiğiniz insan, onu düşündüğünüz ve ona değer verdiğiniz için size karşı iyi duygular besleyecektir. Aynı zamanda, arkadaşlıkları, dostlukları ve aile ilişkilerini kuvvetlendirecek bir niteliğe sahiptir.

Hediyelerin arasında en sık tercih edilen hediyelerden birisi tatlılardır. Özellikle bir yere tatile çıkan kişiler, dönerken oranın yöresel tatlılarını götürmeyi tercih ederler. Bayramlarda, özel günlerde ya da hasta ziyaretlerinde sıkça tercih edilen bir hediyedir. Hatta kültürümüzde, tatlı yiyelim tatlı konuşalım minvalinde birçok atasözü ve deyim de vardır. Burada tatlının, insan ilişkilerindeki olumlu etkisi vurgulanır. Bunun için hediyeleşmek ve bunu tatlı üzerinden yapmak güzel bir davranıştır. Bizler de Özkaymak olarak sevdiklerinizle muhabbetinizi artıracak ve ağzını tatlandıracak son derece kaliteli ve lezzetli müthiş tatlılarıyla Mersin’de hizmet veriyoruz.

Mersin, Akdeniz iklimine sahip olmasının yanı sıra, Orta Doğu Arap ülkeleriyle kültür temasının tarih boyunca olması, mutfağının geniş olmasına neden olmuştur. Akdeniz mutfağı, Arap mutfağı ve Türk mutfağının müthiş bir Harmonisi olan Mersin mutfağı bu anlamda, tatlılarıyla meşhur illerimizin başında gelir. Bu anlamda birçok çeşit tatlıyı barındırır. İşte Mersin hediyelik tatlıları:

Künefe

Künefe bilindiği üzere Hatay ile özdeşleştirilmesine rağmen özellikle Mersin yöresinin tatlısı olarak bilinir. Bu anlamda Türkiye’de Adana, Hatay ve Mersin künefeleri ünlüdür. Sunumda ve hazırlanışında ufak farklar olsa da hemen hemen benzer niteliklere sahiptir.

Künefe, köken itibariyle Arap mutfağına has bir tatlı olmasının yanı sıra Türk mutfağına mâl olmuş bir tatlı olarak karşımıza çıkar. İçerisinde yaş kadayıf kullanılır. Bu yüzden kadayıf, künefenin kökeni olarak görülür.

Künefeye lezzetini veren malzeme, özel peyniridir. Künefe peyniri ne kadar lezzetli olursa, künefe de o kadar lezzetli olacaktır. Özkaymak küfe, Hatay usulü büyük tepsilerde hazırlanarak pişirilir ve sunulur. İçerisindeki peynir Hatay peyniridir. Bu Hatay peyniri, Hollanda cinsi ineklerden elde edilen süt ile imal edilir. Peynirinin kaliteli olması hasebiyle, işinde profesyonel ustaların elinden çıkma Özkaymak künefe, peynirli künefe, dondurmalı künefe olarak farklı çeşitlerle sizlere sunulur. Üstün lezzet ödüllü ve hijyen standartlarının üst düzey olduğu işletmemizde Türkiye’nin en lezzetli künefesini yiyeceğinizi garanti ediyoruz.

Kadayıf

Osmanlı mutfağının en önemli tatlıları arasında yerini alan kadayıf, un ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen hamurun, ince ince tel şekline getirilmesiyle elde edilen malzemeden yapılır. Bu hazırlanan kadayıf, arasına antep fıstığı serpildikten sonra üstü kızaracak şekilde pişirilir. Ardından üzerine pişirilen şerbet eklenerek sunuma hazır hale getirilir. İsteğe göre kaymaklı, sade ve dondurmalı şeklinde de sunulur. 

Özkaymak olarak birçok kadayıf çeşitleriyle Mersin’de hediyelik tatlılar alanında, hizmet veriyoruz. Bu anlamda, tane fıstıklı kadayıf, ezme fıstıklı kadayıf ve burma kadayıf olmak üzere birçok çeşidimiz mevcuttur. 

Şerbetli Tatlılar

Mersin mutfağının en önemli tatlılarından olan şerbetli tatlıları da es geçmek olmaz. Bu tatlılar genelde baklava tipi olup, fıstıklı olarak servis edilmesiyle bilinirler. Mersin mutfağının, Arap mutfağıyla etkileşimi üzere Mersin yöresinde ün kazanan tatlılar şunlardır: Fıstıklı baklava, midye, şöbiyet, özel baklava, şekerpare, karnıyarık, havuç dilim, fıstık sarması, dürüm baklava ve kral yüzüğü…

Özkaymak olarak bu şerbetli tatlıları en kaliteli malzemelerden, usta ellerle ve hijyen standartlarının üst düzey olduğu üretim hanelerimizde sizler için hazırlıyoruz. Eşinizin, dostunuzun ve ailenizin ağzını tatlandırıp, muhabbetini artırmak için hediyelik olarak şerbetli tatlıları tercih edebilirsiniz.

Mersin Hediyelik Tatlılar

Cezerye

Cezerye ya da havuç tatlısı olarak da bilinen bu tatlı, özellikle Mersin yöresinin en ünlü şekerleme tatlıları arasında yerini alır. Lokum kıvamında ve içinde fıstık parçalarının olduğu bu tatlı, lezzetiyle ağızlarda şölen yaşatır. Mersin ve Akdeniz yörelerinden, Osmanlı mutfağı içinde önem kazanan cezerye, havuç, kristal toz şeker, ceviz, fıstık ve Hindistan cevizinden imal edilir. Bu anlamda ismi de Arapça “cezer” yani havuç anlamına gelen kelimeden türemiştir. 

Rendelenmiş havuç parçaları Özkaymak’ta Avrupa teknolojisiyle üretilmiş %100 hijyenik makinalarda öncelikle posa haline gelene kadar buharla haşlanır. 100 Kg Sarı havuç 5 saat kadar buharda pişirilmesiyle ortalama 18 Kg cezerye elde edilir. Kristal şeker ve kuruyemiş pişirim sırasında ilave edilir, pişirim işleminden sonra blok kalıplara dökülerek dinlendirilir, akabinde yine yüksek teknoloji kullanılarak dilimlenir. Üzerine Hindistan cevizi dökülür. İçine üretim cinsine göre fıstık, ceviz, fındık ve badem gibi birçok farklı türde kuruyemiş ilave edilir. Üretimi son derece özen, zahmet ve özveri gerektiren Mersin cezeryesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi konum işareti alarak tescillenmiştir. 

Özkaymak markası olarak Mersin yöresinde en kaliteli malzemelerle lezzet ödüllü %100 Hakiki Mersin Cezeryesini üretiyoruz. Sizler de hediyeleşirken tatlı tercihini cezeryeden yana kullanırsanız bizleri tercih etmelisiniz. Bu anlamda asla pişman olmayacaksınız.

Kerebiç

Kerebiç tarihten günümüze kadar uzanan geniş bir zamanda, özellikle ramazan ve bayram zamanlarında sıkça tüketilen bir tatlı olarak karşımıza çıkar. Mersin yöresinin en bilindik lezzetlerinden olan Kerebiç, çöğen kökünden üretilmiş beyaz bir kaymak tabakanın altında, içinde fıstık ya da ceviz olan, irmik ana malzemeli ve şekli içli köfteyi andıran muntazam bir tatlıdır. Özellikle, lezzet ödüllerini sıkça alan kerebiç, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek coğrafi işaret almış ve Mersin’e mâl olmuştur. 

Özkaymak olarak fıstıklı ve cevizli olarak iki çeşit kerebiç ile sizlere hizmet veriyoruz. Yüksek hijyen standartlarını karşılayan usta ellerimiz, bu anlamda Mersin’in en lezzetli tatlısını sizlere sunuyor. Arkadaşlarınıza ve ailenize özellikle bayramlarda götürebileceğiniz özenle hazırlanmış bu lezzeti, en kısa zamanda deneyimlemelisiniz.

Özkaymak Kerebiç ürünlerimizi incelemek ister misiniz?

Sütlü Tatlılar

Sütlü tatlılar, özellikle şerbetli tatlıları ağır bulan ya da belirli sebeplerle tüketmekten kaçınan insanların sıkça tercih ettiği tatlı çeşitleri arasında yerini alır. Bu anlamda, süt menşeili tatlılar, hafifliği ve tazeliği ile ağızlara lezzet verir. Özkaymak olarak sizlere; tiramisu, trileçe, kazandibi, sütlaç, süt dilimi, profiterol, kar beyazı, güllaç, ekler, meyveli adet pasta ve çikolatalı adet pasta olarak birçok farklı sütlü tatlı çeşidiyle hizmet veriyoruz. Sizler de hafif tatlılar seviyor ve hediyelik anlamda tercih ediyorsanız, doğru tercihte bulunuyorsunuz.

Kabak Turunç ve Kabak Tatlısı

Özellikle kabak seveler tarafından sıkça tercih edilen bu tatlılar yine Mersin yöresinde ün kazanmış tatlılar olarak karşımıza çıkıyor. Kabak tatlısı, sağlık açısından antibakteriyel özelliğiyle bilinen sağlıklı tatlılar arasında yer alıyor. Turunç tatlısı ise turunçgil diyarı mersinde yetişen turunç meyvesinin soyulabilen kabuğu ile üretilmekte. Bu anlamda, sağlıklı yaşama önem veriyor fakat tatlı ihtiyacınızı gidermek istiyorsanız, kabak ve turunç tatlılarını tercih edebilirsiniz.

Özkaymak olarak kullandığımız doğal bal kabağı, dalından doğal turunç meyvesi ve yüksek teknolojili hijyenik üretim tesislerimizde en kaliteli ve en lezzetli tatlıları sizlere sunuyoruz.

Özkaymak Kabak - Turunç ürünlerimizi incelemek ister misiniz?

Dondurma

Dondurma, özellikle sıcak havalarda serinletmesi ve güzel bir tatlı olması dolayısıyla, ülkemizin her coğrafyasında üretimi ve farklı lezzetleriyle ön plana çıkar. Kahramanmaraş dondurması bu anlamda ün kazansa da Mersin’de 1979’dan beri Özkaymak Maraş usulü üretilen dondurma lezzetli ve kaliteli olmasıyla meşhurdur. Bu noktada, Özkaymak olarak keçilerden elde edilen taze sütlerle ve %100 doğal meyvelerle üretilen dondurma çeşitlerimizle ağzınızda bir lezzet şöleni yaratıyoruz. Karışık dondurma, sade dondurma, çikolatalı dondurma, fıstıklı dondurma, çilekli dondurma, limonlu, böğürtlenli dondurma , kavunlu dondurma, karamelli dondurma ve porsiyon-külahta dondurma seçeneklerimizi deneyimleyebilirsiniz.

Sizler de Özkaymak lezzet şölenini arkadaş, eş ve dostlarınızla paylaşmak istiyorsanız, ürünlerimize ilgili bölümden göz atabilir ya da şubelerimize uğrayabilirsiniz. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım…

Blog