Cezerye Nasıl Hazırlanır?

Cezerye ana maddesi havuç olan ve Türk mutfağının oldukça köklü ve meşhur hafif tatlılarından biridir. Hafif olması ve sağlıklı malzeme kullanılarak yapılmasından ötürü gün içerisinde atıştırmalık olarak da tercih edilebildiği gibi özel günlerde, dost ziyaretlerinde de hediyelik olarak da götürülebilen, alan insanı çok mutlu eden bir tatlı çeşididir.

İçerik olarak havuç, hindistan cevizi, fındık, antep fıstığı ve çeşitli baharatlar içeren cezerye, az miktarda şeker kullanılarak yapılır ve bu nedenle oldukça sağlıklı tatlı çeşitleri arasında yerini alır. Tüm bu malzemeler ustalıkla harmanlanmalı, en taze ürünler seçilmeli ve kararında hazırlanarak enfes lezzetli bir tatlıya ulaşılabilir. Şekere alternatif olarak pekmez kullanımı tercih edilerek hem kıvam hem de lezzet olarak daha tok bir cezerye elde edilmesi de mümkündür.

Mersin mutfağının en meşhur tatlılarından biri olan Cezerye, tamamen Mersin’e özgü coğrafi işaret almıştır. Sağlıklı yapısı, lezzeti ve hafifliği ile 7’den 70’e herkes tarafından sevilir; ancak elbette taze olması ve doğru şekilde üretilmiş olması kaydıyla.

Cezerye’nin ana maddesi olan havuç, A vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Çok yönlü bir sebze olan havuç, pişirilerek yemek ve tatlılarda, çiğ olarak salatalarda, mezelerde, kısacası hayatımızın her alanında sofralarımızda bize eşlik eder. Hafif yapısı ve lezzetinden ötürü küçük çocuklar için de anneler güvenle tüketime izin verir. 

Bazı yörelerde cezeryeye havuç ile birlikte elma da eklenebilir; ancak %100 orijinal Mersin cezeryesi, coğrafi işarete sahip olan cezeryede elma bulunmaz. Ana maddesi havuçtur ve diğer malzemeler de eşlik ederler.

Cezerye Nasıl Hazırlanır

Özkaymak olarak bizler ürettiğimiz her tatlıda olduğu gibi cezerye için de yüksek standartlarda üretim ve pişirme tekniklerine sahibiz. Orijinal cezerye lezzeti ve tarifinden şaşmadan, eksiksiz olarak Türkiye’nin en lezzetli cezeryesini sizlere sunuyoruz.

Meşhur ve kusursuz cezerye tarifimizi sizlerle paylaşmadan önce dilediğiniz zaman Özkaymak’ı ziyaret edebileceğinizi, bu müthiş lezzeti tadabileceğinizi ve Türkiye’nin her yerinden güvenle sipariş verebileceğinizi de bilmenizi isteriz.

Cezerye Malzemeleri

Cezeryenin ana malzemesi olarak kullanılan havuç dışında, hindistan cevizi, kristal şeker, baharat, çeşit ve isteğe göre badem, fıstık, fındık ve ceviz barındırır. Elbette tüm bu malzemeler birbiriyle müthiş bir uyum içerisindedir ve güzel bir harman oluşturur. Her bir malzemenin yüksek kalite standartlarına uygun ve en taze hallerinde kullanılması da lezzete lezzet katan ana detaylardan biridir.

Cezerye blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Cezerye Yapılışı

Özkaymak olarak mutfağımızda tüm üretimlerimizde yüksek kalite ve hijyene önem veriyoruz. Öncelikle havuçlar buharda, lezzetini kaybetmeden püre haline gelene kadar pişirilmekte ve sonrasında tane kalmayacak şekilde homojen olarak püre haline getirilmektedir. Bu işlem sonrasında kristal şeker ve baharatlar katılarak homojen bir şekilde karışım yapılmaktadır.

Karışım sonrasında kalıplara dökülmekte ve üst süslemesi için gerekli malzemeler eklenmektedir. Fıstık, fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler kullanılan cezerye çeşitlerinden damak tadınıza göre uygun olanı seçebilirsiniz.

Süsleme sonrasında da yine son teknoloji uygulamalarla dilimlenen cezeryeler, hindistan ceviziyle kaplandıktan sonra artık muhteşem formuna kavuşmuştur. Sağlıkla ve güvenle tüketilebilir.

Cezerye Tüketmenin Faydaları

Sağlıklı üretim teknikleri ve taze malzemeler kullanılarak yapılmış bir cezerye, içeriğindeki tüm besinlerin faydalarını da besini alan kişiye ulaştırır. İçeriğinde bolca A ve C vitamini bulunur, her bir malzemenin ayrı ayrı faydaları, düzenli tüketen insanda fiziksel olarak gözle görülür şekilde artacağı gibi hafif bir tatlı olduğundan ve sağlıkla tüketildiğinden ruhen de kişiyi mutlu edecektir. Cildi güzelleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur, kilo almak için diyet yapan kişilerin beslenme listelerinde yer alır, spor sonrası atıştırmalık olarak tüketilebilir, yolculuklarda, çalışma ve dinlenme zamanlarında, çay kahve aralarında atıştırmalık ve ara öğün olarak tüketilebilir, mutluluk hissettirir, sinir hücrelerini iyileştirir alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmada etkili olabilir. 

Cezerye Nasıl Saklanır?

Yaz aylarında satın aldığınız Özkaymak cezeryeleri logolu kendi kutusu içerisinde veya cam bir kap içerisinde buzdolabında saklayabilir ve atıştırmak istediğiniz zamanlarda serin serin tüketebilirsiniz. Diğer mevsimlerde ise oda sıcaklığında muhafaza edilmesinde bir sakınca yoktur; ancak yine kabaklı cam bir kap içerisinde muhafaza ederek kuruma ve lezzetli kokusunu kaybetmesinin önüne geçersiniz.

Ev Yapımı Cezerye Ne Kadar Sağlıklı?

Son yıllarda özellikle evde spor ve beslenme programları içerisinde orijinal cezerye ve farklı malzemeler ile yapılmış alternatif cezerye tariflerine ulaşılmaktadır. Elbette orijinal tarifte cezerye kararında tüketilmesi kaydıyla sağlıklı bir besindir. Ancak tarif içeriğine bağlı olarak hem taze malzeme kullanmaya hem de kullanılan besinlerin kalori değerlerine özen gösterilmelidir. Bir de elbette evlerde besinlerin vitaminleri ve besin değerlerini kaybetmeden pişirilmesine yardımcı olan profesyonel pişirme cihazları da bulunmadığından pişme sürecinde havucun tüm besin değerleriyle birlikte lezzetini de kaybetmesi mümkündür.

Bu sebeple hem orijinal tadı alabilmeniz hem de sağlıklı tüketebilmeniz için orijinal tarife uygun üretim yapılmış cezerye tüketmenizi öneririz.

Hediyelik Cezerye

Pek çok tatlı gibi cezerye de dost ve aile ziyaretlerinde, özel günlerde, davetlerde ikram edilmeye uygun bir tatlıdır. Dayanıklı ve hediyelik kutulamaya uygun yapısıyla görsel olarak da şık bir hediye olacak aynı zamanda tüketimi kolay bir tatlı olduğundan sofralara renk, ziyaretlere sevinç ve özgünlük katacak. Hediye ettiğiniz kişilere damaklarında kalan yöreye özgü özel lezzetiyle unutulmaz ve kendilerini değerli hissettirecek bu spesifik tatlı, ilişkilerinize anlamlı an ve anılarda katacaktır. Aynı zamanda şehirlerarası siparişler için de tercih edilen bir tatlıdır. Dilerseniz kendiniz, dilerseniz sevdikleriniz için Özkaymak’tan cezerye siparişi verebilirsiniz. Teslim edileceği mesafeye uygun koşullarda, tazeliği de korunacak şekilde paketleme yapabilir ve Türkiye’nin her yerine güvenle ve özenle gönderim yapabilmekteyiz.

Orijinal cezerye lezzeti için Özkaymak olarak sizlere her zaman en tazesini ve en kalitelisini sunmayı hedefliyoruz. %100 orijinal Mersin Cezeryesi’ni bizden yemeden, gerçek cezerye yemiş sayılmazsınız.

Blog