Mersin’in Neyi Meşhur

Mersin bölgesi; benzersiz pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan ve ziyaret ederseniz sizi büyüleyeceği şüphesiz olan manzaralarla karşılaşacağınıza emin olduğumuz mekânlarla ön plana çıkan bir yerdir. Denizi, doğası, tarihi yapıları ve elbette yerel halkının misafirperverliği ile ziyaretçilerinin gitmekten asla pişman olmadığı ve hatta tekrar tekrar gitmeyi düşündüğü bu yer, pek çok aktivitenin yapılmasına da imkân tanıması sayesinde herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Mersin, birbirinden lezzetli olan bölgenin yöresel yemeklerini tadabilmenize, hediyelik eşya dükkânlarından hem kendiniz hem de sevdikleriniz için dilediğiniz şekilde alışveriş yapabilmenize, farklı etkinliklere dâhil olmaya ya da yeni keşifler yaparak huzurlu vakit geçirmeye olanak sağlar.

Tatlıların yeri ise Mersin için elbette bambaşka. Türk mutfağının, birbirinden farklı zenginlik ve bireylerin damak tadına uygunluk yönünden olduğu hem sağlıklı ve dengeli beslenme açısından hem de lezzet bakımından diğer mutfaklara kaynaklık ettiği herkes tarafından bilinir. Evrensel kültür ortamının sayılı mutfaklarından biri olan ve yüksek bir değere sahip Türk mutfağı, geçmişten günümüze uzanan kültürel bir değere öncülük eder. Türkiye’nin bölgeleri arasında bile gözlenen kültürel bir çeşitlilik ve farklılık söz konusu olmakla birlikte lezzetin her zaman ön plana çıktığı göz ardı edilemeyen bir gerçektir ve yemeğe verilen önem zaman geçse dahi hep aynı kalarak değerini korumuştur. Tatlılar için de durum aynı şekilde olarak gündeme gelir. Türk kültüründe tatlılara daima ayrı bir önem verilerek her zaman büyük bir özen gösterilerek hazırlanmış ve Türk mutfağı çeşitli kültürleri hem etkilemiş hem de bu kültürlerden etkilenerek büyük bir gelişim göstermiştir. Türk mutfağında tatlıların yeri ise oldukça önem taşımakla birlikte ayrı ve aynı zamanda da özeldir. Özel günler, olaylar ve etkinliklerde tatlılar her zaman bulundurulmuş ve misafirlere son derece özenli bir biçimde sunulmuştur. Tatlılar, Türk mutfağında ayrı bir yere sahip olmakla birlikte tüm tatlı çeşitlerinin ayrı bir önemi bulunmaktadır. 

Mersin'in meşhur tatlılarını Özkaymak'ta tadabilirsiniz. İletişim

Mersin bölgesinde ise tatlıların sahip olduğu yer son derece özel olarak karşımıza çıkar. Bu bölgeye özgü yapılan pek çok farklı tatlı çeşidi bulunmakla birlikte her biri birbirinden farklı bir lezzete sahiptir. Öte yandan da insanlar tarafından tercih edilirlikleri ve memnuniyet seviyeleri de oldukça yüksektir. Mersin, bu bölgeye özgü olan tatlıların üretiminin gerçekleştirildiği ve insanların da ilgisini yoğun bir şekilde bünyesinde barındıran bir bölge olarak bilinmektedir. Farklı pek çok tatlıları bulunmakla birlikte her biri Türk mutfağı içerisinde ayrı bir öneme sahip olarak gündeme gelir ve buna uygun bir biçimde değerleri korunmaya çalışılır. Mersin’in sahip olduğu ve kültürümüzün de en değerli tatlıları arasında yer alan lezzetlerin başında ise; kerebiç tatlısı, cezerye ve künefe gibi benzersiz tatlar gelmektedir.

Mersin’in Neyi Meşhur

Kerebiç Tatlısı

Tatlılara Türk mutfak ve kültüründe verilen değerin son derece yüksek olduğu bilinirken aynı zamanda da bu tatlıların her açıdan oldukça ayrı bir yere sahip oldukları da bir gerçektir. Ancak bazı tatlılar diğerlerine nispeten çok daha özel bir anlam ve derinliğe sahip olarak ön plana çıkmakta ve dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu tatlılardan biri olan ve Mersin yöresine ait olan kerebiç tatlısı, Türk mutfağının en değerli tatlılarından biridir ve pek çok insanın da beğenisini toplamaktadır. Her geçen gün daha çok tercih edilmeye başlayan ve kültürün önemli bir parçası olan kerebiç tatlısının tarihi de Mersin bölgelerinin mutfağına dayanır. Bu şehirler ile özdeşleştirilen bir tatlı olduğu da bilinen bu tatlının yapılışı esnasında; ceviz, antep fıstığı irmik, çöğen kökü ve kristal şeker gibi malzemeler kullanılır. Yapım aşamasında ise büyük bir emek gösterilmesi gerekirken özenli bir biçimde yapılması gereken tatlılar arasında yer alır. Tatlının servis edilmesi esnasında ise farklı damak zevklerine göre değişen sunum şekilleri bulunmaktadır ve servis edilme şekli açısından da bölgeden bölgeye görülen değişiklikler de söz konusu olabilmektedir. Öte yandan kerebiç tatlısı, fıstıklı ve cevizli olmak üzere de kadın ustalar tarafından iki ayrı şekilde çok büyük bir özenle el yapımı olarak üretilebilmektedir. Aynı zamanda kaymaksız hali, irmikli mamul adı ile de bilinen kerebiç tatlısı, bu isimle de yaygınlaşmış ve dünyanın ayrı ayrı pek çok yerinde ün kazanmıştır. Siz değerli müşterilerimizin bu lezzetti tadabilmesi adına kerebiç tatlısının üretim aynı zamanda da servisini bizler de sizler için gerçekleştirmekteyiz ve eğer siz de bu eşsiz lezzeti tatmak ve Mersin’e has bu hediyelik tatlıyı yaşadığınız şehirdeki sevdiklerinize hediye etmek için paket yaptırıp satın almak isterseniz şubelerimizde bizi ziyaret edebilirsiniz.

Özkaymak’ta özenle ve büyük bir emekle ürettiğimiz kerebiç, aynı zamanda coğrafi konum işaretine de sahiptir. Özkaymak kerebiçi, hünerli hijyene son derece önem veren titiz kadın ustaları ve kaliteli üretimi sayesinde Türkiye’de bu tatlının nasıl yapılacağını gösteren öncü bir firmadır. Yüksek kaliteli malzemeden üretilen kerebiç, Özkaymak bünyesinde yılın dört mevsimi aynı tazelikte bulunmaktadır. Bu eşsiz lezzeti tatmak için Türkiye’nin herhangi bir yerinden bize ulaşarak siparişlerinizi de iletebilirsiniz.

Özkaymak Kerebiç ürünlerimizi incelemek ister misiniz?

Cezerye

Kaynağı Akdeniz Bölgesi’nde Mersin’de bulunan ve Mersin’e yakın bazı illerde sevilerek tüketilen aynı zamanda da üretimi gerçekleştirilmekte olan cezerye, lezzeti ve vücuda sağladığı faydaları ile Türkiye’nin en sevilen tatlılarından biri haline gelmiştir. Cezerye, ülkemizde sevilerek tüketilen geleneksel tatlılardan biridir ve Türk mutfağı açısından da yüksek bir öneme sahiptir. Eşsiz bir lezzete sahip cezerye; havuç, kristel şeker, birtakım özel baharatlar ve Hindistan cevizi kullanılarak son derece özenli bir biçimde üretilir. Cezerye, eşsiz lezzetinin yanı sıra ham maddesi olan havuç meyvesinin aromasını da bünyesinde barındırarak hem sağlık açısından hem de lezzet olarak büyük bir fark yaratmaktadır. Mevsiminde toplanan havuçların soyularak kaynatılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Sıcak su ile yumuşayan havuçlar şeker ve baharatlar ile harmanlanarak hazır hale gelir. Fındık, Antep fıstığı veya ceviz ekleyerek lezzeti artırılan cezerye, bu işlemlerin ardından üzerine Hindistan cevizi ilave edilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Cezerye, sinir hücrelerini güçlendirmek gibi pek çok faydası da bulunan bir tatlı olarak da gündeme gelmektedir. Bu nedenden ötürü de yediden yetmişe herkesin damak zevkine hitap eder bir yapıya sahip olduğu görülür. Bu sayede ilerleyen yaşlarda insanlarda oluşabilecek Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini en aza indirerek sağlık açısından da bireylere destek olur.

Künefe

Türk mutfağının en lezzetli tatlıları arasında bulunan ve insanlar tarafından olan tüketimi de oldukça yaygın olan künefe, uzun bir tarihe sahip olarak servis edilmeye devam etmektedir. Künefenin temel malzemelerini kadayıf ve peynir ikilisinden oluşmaktadır. Servisi ise sıcak olacak şekilde gerçekleştirilen bu tatlı oldukça değerli bir tatlıdır ve aynı zamanda da yüksek bir besin değerine sahiptir. Türk mutfak ve kültürü içerisinde tatlıların sahip olduğu değer de göz önüne alındığında, künefenin yerinin diğer tatlılara oranla daha özel olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu nedenden dolayı da künefe üretimi yapan pek çok farklı kuruluş bulunmaktadır ancak gerçek künefe lezzetini sunan kurumların sayısı ise ne yazık ki oldukça nadirdir. Kurum olarak biz, bu noktada siz değerli müşterilerimizin asıl ve eşsiz olan künefe lezzetini tadabilmesi adına bu tatlımızın üretimini gerçekleştirmekteyiz.

Özkaymak Künefe ürünlerimizi incelemek ister misiniz?

Hataylı Salih Usta’nın meşhur künefesinin lezzeti, ustamızın ve yetiştirdiği maharetli kadın ustaların ellerinin hüneri, lezzeti, hijyeniyle ve taptaze yüksek kaliteli ürünler kullanılmasıyla ortaya çıkar. Tüm bunlar göz önüne alındığında, siz kıymetli müşterilerimizin herhangi bir endişe duymasına gerek olmadan kurumumuz bünyesinde son derece lezzetli olan künefeler beğeninize sunulmaktadır. Eğer siz de benzersiz künefemizin tadına bakmak isterseniz bu eşsiz lezzeti şubelerimizde deneyebilirsiniz. Hataylı Salih Usta’nın meşhur künefesini tatmak isteyen herkesi bekliyoruz. 

Blog