Cezerye Nedir?

Türk mutfağının pek çok yemek türü ile hem sağlıklı ve dengeli beslenme açısından hem de lezzet bakımından dünyadaki diğer mutfaklara kaynaklık ettiği görülmektedir. Dünya çapında bakıldığında her açıdan sayılı mutfaklardan biri olan Türk mutfağı, geçmişten günümüze uzanan kültürel bir değere sahiptir ve bu kültürel değeri de her geçen gün arttırmaya devam etmektedir. Köklü bir geçmişe ev sahipliği yapıyor oluşu ile de farklı kültürlerin kendine özgü yemeklerini de bünyesine katarak çeşitlilik kazanmıştır ve bu durumda farklı coğrafyalarda yaşanmasının da etkisi büyüktür. Türkiye’nin, ülke içerisinde hatta bölgeleri arasında bile gözlenen kültürel bir çeşitlilik ve farklılığa sahip olduğu göze çarpmakla birlikte lezzetin ve yemeğe verilen önemin zaman geçse dahi hep aynı kalarak değerini herkes için korumaya devam ettiği görülmektedir. Yemeklere daima ayrı bir önem verilerek lezzetin korunması sağlanırken aynı zamanda da kullanılan malzemelerin kalitesi ve pişirilme tarzı hep ön plana çıkarılmaktadır. Bu sayede, gösterilen bu özen Türk mutfağının dünyanın sayılı mutfakları arasında olmasında büyük etki göstermiştir.

Türk mutfağında tatlıların yeri ise oldukça önem taşımakla birlikte ayrılarak çok özel bir yere sahip. Geçmişten günümüze hiç değişmeyerek özel günler, olaylar ve etkinliklerde tatlılar her zaman bulundurulmuş ve misafirlere özenle hazırlanarak sunularak ikram edilmiştir. Tatlılar, Türk mutfağının vazgeçilmez bir değeri olarak görülmekte ve tüm tatlı çeşitlerinin kültür açısından ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bazı tatlılar ise lezzetleri ve insanlar tarafından gördükleri ilgi dolayısı ile daha farklı bir önem kazanması ile gündeme gelmekte iken cezerye de bu tatlılar arasında yer almaktadır. Türk mutfağının birbirinden farklı ve lezzetli tatlıları arasında bulunan cezerye, hem tarihsel anlamda bakıldığında hem de kültürümüzde bulunan yeri göz önüne alındığında, Türk kültüründe sahip olduğu değer son derece dikkat çekicidir. Tüm bu belirtilen sebepler ise cezeryenin insanlar tarafından hiç sıkılmadan tercih edilişinde önemli bir rol oynayarak kültürümüzde bulunan yerini güçlendirmesine neden olmaktadır.

Türk Mutfağında Cezerye

Türk mutfağı, geçmişten günümüze pek çok farklı coğrafyada hâkimiyet sürmesinden ve aynı zamanda da yaşantıya sahip olması dolayı birbirinden farklı birçok zenginliği bünyesinde barındırarak insanların damak zevkine hitap etmiştir. Tüm bunlarla birlikte sağlık açısından da yeterliliğe sahip olarak gündeme gelmiş ve dolayısı ile de yediden yetmişe herkes tarafından ilgi çekmiştir. Türk mutfağında tatlı kültürü ise her zaman gelişim ve değişime açık olarak birbirinden ayrı pek çok lezzeti barındırarak çeşitli bir yapıyı elde etmeyi başarmıştır. Tatlıların yapılış şekline ve kullanılan malzemelere ise bu noktada daima ayrı bir özen gösterilirken asıl lezzetin elde edilmesi sağlanmıştır. Cezerye de bu tatlılar arasında yer alan ve dünyaya ismini duyuran aynı zamanda da pek çok seveninin bulunduğu bir tatlıdır. Cezeryenin asıl merkezi ile pek çok özelliği ve elbette doğal güzellikleri ile dikkat çeken Mersin ili. Tarihi açıdan da kıymetli bir değere sahip olan cezerye, Türk mutfağı ve kültürü içerisinde oldukça önemli ve değişmez bir yere sahip.

Cezerye

Cezerye Tüketmenin Faydaları

Özellikle Mersin’de sevilerek tüketilen ve aynı zamanda da üretimi son derece titiz bir biçimde gerçekleştirilmekte olan cezerye, lezzeti ve vücuda sağladığı faydaları ile Türkiye’nin en sevilen tatlılarından biridir. Cezerye, ülkemizde hem sevilerek tüketilen geleneksel tatlılardan biridir hem de Türk mutfağı açısından son derece yüksek bir önem taşımaktadır. Benzersiz bir lezzete sahip cezerye; havuç, kristal şeker, birtakım baharatlar ve Hindistan cevizi kullanılarak özenli bir biçimde üretilir. Cezerye, eşsiz lezzetinin yanı sıra ham maddesi olan havuç meyvesinin aromasını da bünyesinde barındırarak hem sağlık açısından hem de lezzet olarak büyük bir fark yaratması ile gündeme gelmektedir. Fındık, Antep fıstığı veya ceviz de kullanılarak lezzeti arttırılan cezerye, bu işlemlerin ardından üzerine Hindistan cevizi ilave edilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Cezerye, sinir hücrelerini güçlendirmek gibi pek çok faydası da bulunan bir tatlıdır. Bu nedenden ötürü de yediden yetmişe herkesin damak zevkine hitap eder bir yapıya sahip olduğu görülür. Bu sayede ilerleyen yaşlarda insanlarda oluşabilecek Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini en aza indirerek sağlık açısından da bireylere destek olur. 

Fındıklı cezerye çeşitleri, cilt sağlığına olumlu etki sağlayarak içerdiği fındık sayesinde cildin olduğundan daha parlak ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Yaşlanmayı geciktiren bir etkisi de bulunan fındıklı cezerye aynı zamanda saç sağlığına da fayda sağlayarak saç dökülmesini en aza indirmektedir. Cezeryenin ham maddesi olan havuç, A vitamini bakımından oldukça zengin olan bir yapıya sahiptir. Bu sebeple cezerye ürünleri, düzenli tüketildiği takdirde göz sağlığının korunmasına da yardımcı olmaktadır. Tüm bunlarla birlikte cezerye ürünleri, zengin besin içeriği sayesinde güçlü bir enerji kaynağıdır ve kronik yorgunluğun giderilmesinde önemli bir rol üstlenen bir tatlıdır. Yoğun stres yaşayan kişiler için de aynı şekilde destek sağlayan bu tatlı, yine aynı şekilde düzenli tüketilmesi halinde stresle savaşmanızda sizlere destek sağlayarak stres halini azaltmanızda işlevli bir yapıya sahip olacaktır.

Cezerye Nerede Yenilmeli?

Cezerye, tüketenleri tarafından büyük bir beğeni toplamasının ardından her geçen gün daha fazla üretilmeye başlamış ve ilgi çekmeye devam etmiştir. Artan ilgi sebebi ile ise cezerye üretimini yapan kurum ve kuruluşlar da yaygınlaşarak üretimlerini arttırmıştır. Lezzet ve kalite açısından değerlendirildiğinde pek çok kurum cezerye satışı yapmaktadır ancak müşteri memnuniyetini sağlayarak doğal ham maddelerle nitelikli %100 Hakiki Mersin Cezeryesi ürününü ortaya çıkaran kuruluşların sayısı ise oldukça azdır. Bu sebepten ötürü, cezerye satın alınacağı kurumun titizlik ile seçilmesi önem arz etmektedir. Kurum olarak biz, müşteri memnuniyetini ve beklentilerini ön plana alarak temel önceliği haline getirip, ürünlerimizi bu prensipler çerçevesinde satışa sunmaktayız. Bu noktada, cezerye üretimimize de gereken özeni göstererek en lezzetli biçimde sizlere sunmak adına faaliyet göstermeye devam etmekteyiz. Dilerseniz eşsiz bir lezzete sahip olan cezeryeyi bizden yiyerek ve sevdiklerinize hediye olarak götürerek gerçek cezerye tadına tanık olma imkânı sağlayabilirsiniz.

Cezerye Nasıl Saklanmalıdır?

Ayrı tadı ve farklı lezzeti ile neredeyse herkesin severek tükettiği bir tatlı olan cezerye ürünleri, tarihsel olarak ve öte yandan da Türk mutfağı açısından kıymetli bir yere sahiptir. Bu durumun bir getirisi olarak da pek çok insan tarafından tüketilerek tercih edilirliğini her geçen gün arttırmaktadır. Cezeryenin bozulmaması ve iyi saklanması adına belirli koşulların sağlanması önemlidir. Bu noktada cezeryeyi serin ve güneş ışığı almayan bir yerde güvenle muhafaza edebilir ve bozulmadan ya da herhangi bir sorun yaşamadan saklayabilirsiniz. Yaz aylarında ise cezerye ürünlerini bir cam kap içerisine alarak ve kabın üzerini kapatarak buzdolabınızda saklayarak sıcak hava koşullarından etkilenmemesini sağlayabilirsiniz.

Özkaymak olarak bizler, değerli tatlılarımızın hem tarihsel hem de kültür açısından taşıdıkları değeri de göz önüne alarak ve elbette kaliteli olmasına özen göstererek üretim yapmaktayız. Dolayısı ile de bünyemizde üretilen ve son derece lezzetli olan tatlılarımızı sizler de güvenle deneyebilirsiniz. Bu noktada şubelerimizde bizleri ziyaret ettiğiniz takdirde ekip arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacaktır.

Blog