Kabak - Turunç

Turunç Tatlısı

Turunç Tatlısı

Kabak Tatlısı 3 Adet

Kabak Tatlısı 3 Adet

Türk mutfağı, oldukça geniş bir alana hâkim ve aynı zamanda da insanların sahip olduğu her türlü damak zevkine uygun olarak hem sağlıklı ve dengeli beslenme açısından hem de lezzet bakımından dünyanın sayılı mutfaklarından biri olma özelliği taşımaktadır. Uzun yıllar boyunca Türklerin farklı ve geniş coğrafyalarda hâkimiyet sürmüş olmasından aynı zamanda da bu kültürlerden hem etkilenilmiş hem de farklı mutfaklara etki bırakılmış olunmasından kaynaklı olarak köklü bir geçmişe sahip olunması; Türk mutfağının, farklı kültürlerin kendine özgü yemeklerini de bünyesine katarak çeşitlilik kazanmasında etkili olmuştur ve tatlıların yeri ise oldukça önem taşımakla birlikte Türk mutfağı için oldukça özel bir yere sahiptir. Geçmişten günümüze hiç değişmeyerek özel günler, bayramlar ve etkinliklerde birbirinden farklı tatlılar her zaman bulundurulmuş ve misafirlere hem özenle hazırlanmış hem de sunum noktasında da titiz davranılmıştır. Bazı tatlılar ise sahip oldukları özellikler aynı zamanda da lezzetleri ve taşıdıkları kültürel değer dolayısı ile insanlar için daha farklı bir önem kazanması ile gündeme gelmekte iken kabak ve turunç tatlıları da bu tatlılardan olma özelliğini taşıyarak değerlerini her zaman korumuş ve korumaya da devam etmektedirler. 

Türk mutfağının birbirinden farklı ve lezzetli tatlıları arasında bulunan kabak ve turunç tatlıları hem tarihsel anlamda bakıldığında hem de kültürümüzde bulunan yeri göz önüne alındığında, Türk kültüründe sahip olduğu değer ve insanlar için oldukça tercih edilen tatlılar oldukları göze çarpmaktadır. Osmanlı döneminde sıkça tüketilen kabak, dünyada bir Türk tatlısı olarak anılıyor ve biliniyor. 

Kabak tatlısı, vücudu bakterilerden arındırmak gibi sağlık açısından pek çok faydası bulunan ve özellikle de kış aylarında sıklıkla tercih edilen bir tatlı olma özelliği göstermektedir. 

Özellikle kabağın lifli yapısıyla beraber, sağlıklı bazı nitelikler taşır. İçeriğinde bulunan bol miktarda C vitamini, vücudun hastalıklara karşı olan direncini yüksek oranda artırır.

Antioksidan özelliğiyle birlikte vücutta bulunan toksinlerin atılmasında, vücuda yardımcı olur. 

Kabak ve Turunç yüksek lifli yapılarıyla, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olurken, sindirimi kolaylaştırır. Özellikle bağırsak sağlığı için bulunmaz bir besindir. 

Kabak ve turunç tatlısı, cilt sağlığı için de çok faydalıdır. Bu anlamda, cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. 

Gözler için ise içerisinde bulunan A vitamini çok faydalıdır. Göz sağlığının iyi olması için kabak ve turunç içeren besinleri tüketmek önemlidir. Bunlardan birisi de kabak ve turunç tatlısıdır. Sadece A vitamini barındırmaz. İçerisinde B, C, E ve K vitaminlerini barındırır ve bunlar arasında da A, C ve E vitaminleri daha çok etkilidir.

Stres kaynaklı uykusuzluklara iyi gelir. Vücutta birikmiş bulunan fiziksel ve zihinsel stresi alarak uykusuzluk problemini giderir. 

Bağışıklık sistemi için gerekli en önemli unsurlardan beyaz kan gibi elemanların üretimini artırarak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 

Yüksek seviyede lif içermesinden dolayı sindirimi en kolay tatlılar arasında bulunan kabak tatlısının temel malzemelerini ise bal kabağı, toz şeker ve pekmez oluşturmaktadır ve tüm bu malzemelerin birleşiminde ortaya çıkan tatlı benzersizdir. Turunç tatlısı ise; turunç kabuğu, kristal toz şeker ve su gibi malzemeler kullanılarak hazırlanan ve sevilen aynı zamanda da tekrar tekrar tüketilen doğal ve sağlıklı bir tatlıdır. Tatlının içerisinde bulunan turunç meyvesinin, yatıştırıcı etki gösterme ve rahatlama sağlama gibi de kişiye birçok farklı yararı bulunmaktadır. Her iki tatlı türünün de insanlar tarafından gördüğü ilgi ve aynı zamanda da tercih edilirliği her geçen gün artarken bu tatlıların Türk mutfağının önemli bir parçası olması da bir gerçektir. 

Kabak ve Turunç Tatlılarımızın Farkı

Kurumumuz ise kabak ve turunç tatlılarının üretimini hem Türk mutfağı hem de Türk kültürü ve Mersin’in sahip olduğu sahip olduğu değerin ve yerin bilincinde olarak kaliteli aynı zamanda da oldukça lezzetli olacak şekilde özenle yapmaktadır. Bu üretim sürecinde seçilen ve kullanılan malzemelere oldukça özen gösteriliyor olmakla birlikte doğallığın, Mersin yöresine özgünlüğün, kalitenin ve tadın korunması adına Mersin Özkaymak’ta ekip olarak büyük bir çaba sarf edilmektedir. Öte yandan tatlıların üretimini yapan ustalarımız işinde tecrübeli ve yetkin bir ekip kadrosunu oluşturmaktalar dolayısı ile de yapılan en iyi kabak ve turunç tatlılarının bünyemizde üretilmesi noktasında büyük katkı sağlamaktadırlar. Kurumumuz, üretim ortamını ise siz değerli müşterilerimizin beklenti ve isteklerini gerçekleştirme aynı zamanda da sağlıklı bir şekilde tatlılarımızı hazır hale getirebilmeyi amaçlayarak hijyeni de son derece önemsemektedir. Fiyatlarımız ise bu lezzetli tatlardan uygun fiyatlar çerçevesinde faydalanmanız için bütçelendirmelerimiz bu amaç doğrultusunda düzenlenmiştir. Bu sayede kabak ve turunç tatlılarının benzersiz ayrı tat ve farklı lezzetini kurumumuz şubeleri dolayısı ile hem nitelikli üretim hem de hijyenik bir ortam katkısı ile satın alarak deneyimleyebilirsiniz. Özkaymak Dondurmaları’nda kalitesi, eski ve köklü bir kuruluş olması da sebebiyle her tatlıyı güvenle yiyebilirsiniz.

1975 yılından bu yana ülkemizin ve Mersin’in en köklü firmalarından olan Özkaymak Dondurmaları, hijyenik üretim tesisleri ve üstün kalite anlayışı ile siz değerli müşterilerine ayrı tatlar ve farklı lezzetler sunmaktadır.