Kerebiç Tatlısı

Tüm tatlı çeşitlerinin Türk kültüründe ayrı bir yeri olduğu ve bu tatlı çeşitlerine verilen değerin oldukça büyük olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak bazı tatlıların yeri diğer çeşitler ile kıyaslandığında daha ayrı olma özelliği taşımaktadır. Bu tatlılardan biri olan kerebiç tatlısı, Türk mutfağının en değerli tatlı çeşitlerinden biridir. Kerebiç tatlısı, Türk mutfağında büyük bir öneme sahip olup geçmişten günümüze önemini korumuş ve korumaya da devam ederek varlığını sürdürmeyi başaran tatlılardan biridir. Toplum tarafından gördüğü ilgi ve aynı zamanda da tercih edilirliği her geçen gün artan kültürün önemli bir parçası olan kerebiç tatlısının tarihi, Hatay ve Mersin mutfağına dayanmaktadır ve bu bölgeler ile özdeşleştirilen bir tatlı olduğu bilinmektedir. Yapılışı esnasında fıstık, ceviz, irmik, sıvı yağ, çöven kökü gibi malzemeler kullanılmaktadır ve ardından tercihe göre farklı şekillerde servis edilmektedir. Servis edilme şekli açısından bölgeden bölgeye görülen bazı farklılıklar bulunmaktadır. Gaziantep'te kalıp ile şekillendirilip kaymaksız ve kurabiye olarak servis edilirken ismi marul olarak adlandırılır; Mersin ve Hatay bölgelerinde ise el ile doldurulup söbü şekilde şekillendirilir ve sonrasında süt içermeyen çöven kökü ile oluşturulmuş beyaz renkli bir kaymak ile servis edilmektedir. Aynı zamanda irmikli mamul adı ile de anılan kerebiç tatlısı, beyaz renkli kaymağı süt kullanılmadan elde edildiği için köpük olarak da isimlendirilebilmektedir. Özellikle hem Türk hem de Arap Mutfağı’nda oldukça yaygınlaşarak sık sık tüketilmeye devam etmiştir. 

Kerebiç tatlısının en önemli özelliklerinden biri bu tatlıyı yiyen kişiyi tok tutmasıdır. Bu sebeple Kerebiç tatlısı eskiden Mersin’de sadece Ramazan aylarında sahurda tüketilmek üzere sadece bir ay süreyle üretilirdi. Fakat Özkaymak, Mersin’de kerebiç tatlısının dört mevsim üretimini sürdürerek değerli Mersinliler’e yeni bir alışkanlık kazandırdı ve Dünyanın en iyi Kerebiçi Mersin’de, Mersin’in en iyi Kerebiçi Özkaymak’ta sloganıyla insanlara yılın on iki ayında da  kerebiç tatlısı tüketme alışkanlığını kazandırdı. 

Yüksek kalitede üretilen, sağlıklı ve lezzetli Özkaymak Kerebiçleri insanların tüketim alışkanlıklarını kökten değiştirmesi ve kerebiçin sofralarda daimi olarak yer alması Özkaymak Kerebiçleri’nin kalitesinin Mersin halkı tarafından tescillenmesi vesilesiyle olmuştur. Ayrıca Mersin Kerebiçi’nin coğrafi konum işaretli ürün olarak tescil edilmesinde Özkaymak Kerebiçleri’nin üretim standartları baz alınmıştır. Kerebiç tatlısı Mersin’deki tüketiminin yanı sıra tüm Türkiye’ye paket olarak taşınabilmektedir. Uzun yola götürülecek kerebiç paketlenmesi: Çöven Kaymağı ve İrmikli Kerebiç tanesi ayrı ayrı konularak özenle hazırlanmaktadır. Uzun yola götüreceğiniz paketleri hazırlatmak için kerebiçin uzun yola götürüleceğini satış personelimize bilgi vermeniz yeterlidir. Kerebiç tatlısı şubelerimizde masalarda yenmek üzere porsiyon olarak da servis edilebilmektedir, dilerseniz bu özel tatlıyı denemek için Özkaymak Dondurmaları şubelerimize uğrayabilirsiniz. 

Kerebiç Tatlısı

Kerebiç Tatlısı Nerede Yenilmeli?

Önceleri ilk olarak yalnızca ramazan ayı içerisinde tüketilen ve üretilen kerebiç tatlısı, tüketenleri tarafından büyük bir beğeni toplamasının ardından, Özkaymak tarafından sürekli olarak üretilmeye başlamıştır. Artan ilgi sebebi ile kerebiç tatlısı üretimini yapan kuruluşlar da yaygınlaşmış ve üretim artmıştır. Lezzet ve kalite açısından değerlendirildiğinde pek çok kurum kerebiç tatlısı satışı yapmaktadır ancak müşteri memnuniyetini sağlayarak nitelikli, kaliteli, hijyenik ve Mersin coğrafi konum işaretli ürün niteliklerinde Kerebiç ortaya çıkaran kuruluşların sayısı ise oldukça azdır. Bu sebepten ötürü, kerebiç tatlısının satın alınacağı kurumun titizlik ile seçilmesi önem arz etmektedir. Kurum olarak biz, müşteri memnuniyetini ve beklentilerini ön plana alarak temel önceliği haline getirip ürünlerimizi bu prensipler çerçevesinde satışa sunmaktayız. Bu noktada, kerebiç tatlısı üretimimize de gereken özeni göstererek en lezzetli biçimde sizlere sunmak adına faaliyet göstermeye devam etmekteyiz. 

İşimize ve üretimimize gösterdiğimiz bu özen bir çok özel ve kamu kurumu tarafından fark edilmiş ve çeşitli yazılı medya ve televizyon programlarında yöresel ürün tanıtım programlarında üretim yerlerimiz ve kerebiç üretimimiz her aşamasıyla belgesel ve şehir tanıtımı programlarında yer almıştır. 

Bunun yanı sıra Mersin’in Coğrafi Konum İşaretli ürünü olan Mersin Kerebiçi, Özkaymak Kerebiçleri’nin üretim standartları baz alınarak Türk Patent Kurumu tarafından, Mersin’in Coğrafi Konum İşaretli ürünü olarak tescillenmiştir. Yani Mersin’de üretilen Mersin Kerebiçi’nin hakiki bir Mersin kerebiçi sayılabilmesi için gereken standartlar Özkaymak Kerebiçleri üretim tarifleri ve kalitesi referans alınarak, Mersin Kerebiçi’nde olması gereken standart özellikleri belirlenmiş ve Mersin yöresel ürünü olarak tescil edilmiştir. Yani bir kerebiçin Mersin Kerebiçi olarak nitelenmesi için Özkaymak standartlarını taşıması gerekir. Bu anlamda Dünyanın en iyi kerebiçi Mersin’de Mersin’in en iyi kerebiçi Özkaymak’tadır söylemi kurumumuzun iftiharlı sloganıdır. Dilerseniz kerebiç tatlısını bizden yiyerek gerçek lezzete tanık olma imkânı sağlayabilirsiniz.

Ramazan Ayının Vazgeçilmezi Kerebiç Tatlısı

Tarihsel açıdan bakıldığında kerebiç tatlısı ilk olarak ramazan ayı içerisinde üretilmeye başlayarak sofralarda yerini almıştır. Sonrasında müşterilerin ilgisi ve tercih edilirliğinin gün geçtikçe artış göstermesinin ardından ramazan ayı dışında da üretilmeye başlanmıştır. Özellikle ramazan ayı içerisinde tercih ediliyor olmasının temel sebebi; kerebiç tatlısının sindirim sistemini yormayan bir hafifliğe sahip olması, şeker oranını kişinin kendisi dilediği miktarda az ya da çok olarak ayarlayabilmesi ve sahurda yenildiği zaman kişinin acıkmasını  geciktirebildiği içindir. Ayrıca orucun ardından hafif bir tatlıyı tercih etmek isteyen bireylerin ilk tercihini oluşturmaktadır. Yıllar içerisinde müşterilerin beğenisinin her geçen gün arttığı bu tatlı, özellikle ramazan ayı içerisinde olmak üzere hem Türkiye hem de yurt dışından oldukça ilgi görmektedir. Siz değerli müşterilerimizin bu lezzetten mahrum kalmaması adına kerebiç tatlısını bizler yapmaktayız ve dilerseniz bizden deneyin, pişman olmazsınız.

Coğrafi İşaret Kerebiç Tatlısı

Türk kültür ve mutfağında uzun yıllardan beri yer edinmiş ve bu yeri halen daha korumaya devam eden kerebiç tatlısının tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bu bağlamda, tarihsel olarak incelendiğinde kökeninin Mersin’e ait olduğu görülmüş ve ardından durumun yasallaştırılması adına çeşitli çalışmalar yürütülmüştür. Bu durumun ardından Mersin Ticaret ve Sanayi Odasının (MTSO) öncülüğünde yürütülen çalışmalarla, doğallığı ve hafifliğiyle damakları tatlandıran kerebiç tatlısına, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kentin adıyla coğrafi işaret tescil belgesi verilmiştir. Bu durum kerebiç tatlısının Mersin bölgesine ait olduğunun yasal olarak kanıtlanmasını sağlamıştır. Coğrafi işaret; kalitesi, gelenekselliği, bölgeden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı kalınarak belli bir tercih edilirliğe sahip olan ürünlerin korunma altına alındığı anlamına gelmektedir. Belirgin bir niteliği, ünü ya da diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir. Özkaymak Kerebiçleri Coğrafi Konum İşaretini Mersin’de ilk olarak almış ve kerebiçin standartlarını belirlemiştir. 

Türk Mutfağında Tatlı Kültürü

Türk mutfağı, birbirinden farklı zenginlik ve bireylerin damak tadına uygunluk yönünden olduğu kadar birçok yemek türü ile de hem sağlıklı ve dengeli beslenme açısından hem de lezzet bakımından diğer mutfaklara kaynaklık eden bir örnek olma özelliği taşımaktadır. Türk kültürünün önemli bir unsuru ve evrensel kültür ortamının da sayılı mutfaklarından biri olan Türk mutfağı, geçmişten günümüze uzanan kültürel bir değere sahiptir. Köklü bir geçmişe sahip oluşu ve geniş bir coğrafyada hâkimiyet sürdürmüş olmasından ötürü farklı kültürlerin kendine özgü yemeklerini de bünyesine katarak çeşitlilik kazanmıştır. Türkiye’nin bölgeleri arasında bile gözlenen kültürel bir çeşitlilik ve farklılık söz konusu olmakla birlikte lezzetin her zaman ön plana çıktığı göz ardı edilemeyen bir gerçektir ve yemeğe verilen önem zaman geçse dahi hep aynı kalarak değerini korumuştur. 

Türk kültüründe yiyeceklere daima ayrı bir önem verilerek yemekler her zaman titizlikle hazırlanmış ve Türk mutfağı çeşitli kültürleri hem etkilemiş hem de bu kültürlerden etkilenerek büyük bir gelişim göstermiştir. Aynı zamanda özellikle Balkan ve Orta Doğu mutfaklarını hem etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiştir. Türk mutfağında tatlıların yeri ise oldukça önem taşımakla birlikte ayrıdır. Özel günler, olaylar ve etkinliklerde tatlılar her zaman bulundurulmuş ve misafirlere özenle sunulmuştur. Tatlılar, Türk mutfağında ayrı bir yere sahip olmakla birlikte tüm tatlı çeşitlerinin ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bazı tatlılar ise sahip oldukları özellikler dolayısı ile daha farklı bir değer kazanmasıyla gündeme gelmektedir ve kerebiç tatlısı da bu tatlılardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Türk mutfağının birbirinden farklı ve lezzetli tatlıları arasında bulunan kerebiç tatlısı, hem tarihsel anlamda bakıldığında hem de kültürümüzde bulunan yeri göz önüne alındığında, Türk kültüründe sahip olduğu değer görülecektir. Tüm bu belirtilen sebepler tatlının tercih edilişinde büyük ve önemli bir rol oynamaktadır.

Kerebiç Tatlımızın Farkı Nedir?

Kerebiç tatlısının tercih edilirliğinde ve gördüğü ilgide gün geçtikçe görülen artış, tatlının üretiminin de aynı oranda artış göstererek yaygınlaşmasına neden olmuştur. Lezzet açısından bakıldığında pek çok kurum kerebiç tatlısı satışı yapmasına rağmen, Mersin Kerebiçi coğrafi işaretli ürün standardında gıda ürünü hizmeti sunan kuruluşların sayısı ise oldukça azdır. Bu sebepten ötürü satın almayı tercih edeceğiniz kuruluşa dikkat etmeniz büyük önem taşımaktadır çünkü tatlının üretiminin yaygınlaşması kalite, hijyen ve lezzet açısından da farklılıkların ortaya çıkmasına ve müşteri memnuniyetini sağlamayan ürünlerin de var olmasına neden olmuştur. Kerebiç tatlısının lezzetini tutturmak kolay olmamak ile birlikte tatlının gerçek tadını yakalamayı başaran kuruluş sayısı fazla değildir. Bu noktada kuruluşumuzdan bu yana, kerebiç tatlısını en lezzetli şekilde üreterek ve üretiminin standart reçetelerini piyasadaki diğer üreticiler için de belirleyerek, ürünlerimizi satışa sunmaya devam ediyor siz değerli müşterilerimizin; hem bu tattan mahrum kalmamasını sağlamak hem de güvenle alışveriş yapabilmesi için ürünlerimizi titizlikle üretmeye ara vermeden faaliyet göstermeye devam ediyoruz.

Blog